Hallasz engem?
Sorella utolsó fotója
Előzetes
Szinopszis
1941. Decemberében Lettország tengerpartján ráparancsoltak egy csoport asszonyra, köztük egy 10 éves kislányra, akit Sorellának hívtak, hogy a fagyos hidegben vetkezzenek mezítelenre. Miután ezt megtették lefényképezték õket.
Azok a 2731 lett zsidó nő és gyermekek közé tartoztak, akiket a náci katonák és Lett támogatóik Lettországban, Liepaja helységben gyilkoltak meg a II. Világháború alatt. Egyikük sem élte túl a mészárlást.
80 évvel később még él egy asszony, akit a mai napig kísértenek a múlt szörnyűségei. Ethel Davis-nek hívják ezt a 90 éves zsidó-ausztrál, Lett származású asszonyt.
Ha Sorella élne, vele egykorú lenne. Ha Ethel szülei nem menekültek volna el Lettországból a háború előtt, Ethel Sorella sorsára juthatott volna.
Magyar-Ausztrál filmrendező, Hegedüs Péter az interneten látta meg Sorella és az asszonyok fényképét. Erre a szörnyű fényképre alapul az az elhatározása,
hogy ír egy filmet. Megkereste Ethel Davies-t, felkérte, legyen a tanácsadója.
Péter terve az, hogy egy rövid, tényeken alapuló kitalált történelmi játék filmet készítsen, Sorella Története címmel.
360 fokos technológiával mutatja be a mészárláshoz vezetõ pillanatokat.
Péter meg nem dolgozott 360 fokos technikával, de feltett szándéka,
hogy így a Holokausztot ebben új perspektívában láttatja a nézőkkel.
Elsősorban fiatal generációkhoz akar szólni, hogy soha ne felejtsék el, ami történt.
Ez az 80 perces dokumentumfilm 18 hónap megfigyeléseken alapuló anyagait, animációt, s a képernyőn digitális filmrészleteket kombinálva tárja fel a megpróbáltatásokat, fájdalmakat. Péter megkeresi Ilana Ivanovat,
annak a férfinek a lányát, aki élete kockáztatásával rejtegetett fényképeket a háború alatt. Ilana meghívja Pétert Lettországba.
Sokan nem ismerik el, hogy Lett katonák a nácikkal együttműködve 70 ezer Lett zsidót öltek meg. A fényképen Lett katonák gyilkolnak Lett zsidókat.
Péter elutazik Liepaja-ba és találkozik Ilana-val, aki elviszi őt a mészárlás színhelyére. Ilana egyetért azzal, hogy Lettország még messze van attól, hogy felelősségét a Holokausztban elfogadja Péter Magyarországra, a filmbe illő színhelyre folytatja útját. Magyar színészekkel játszatja el a történetet.
A 360 fokos film megvalósítása nem csupán technikai, de elsősorban etikai kihívás.
Péter Ethel Davies-el együtt dolgozik, aki írt egy könyvet a mészárlásról, “Lettország kísértő titkai” címmel. Nem tudnak személyesen találkozni a COVID miatt,
de a Zoom-on keresztül, egymást megismerve, életrõl és halálról, a családról s az egyénről gondolkozva, rekonstruálják Sorella utolsó napját. Körüljárják, átgondolják azt az elképzelést, hogy a Holokausztról egy kitalált történelmi film készüljön.
A “Hallasz engem?” egy olyan dokumentumfilm, mely rá akarja irányítani a figyelmet az előítéletek jelenlétére a mai világban és hogy mennyire fontos emlékezni és tanulni a múlt tragédiájából. Mert gondoljunk csak bele, mi történhet,
ha nem szállunk szembe az előítéletekkel?! Ethel, 90 éves kora ellenére, feltétlenül az első akar lenni, aki a 360 fokos szemüvegen keresztül megnézi Sorella Történetét.
Stáblista:
Írta és rendezte: Hegedüs Péter
Producer: Peter Hegedüs, Jaclyn McLendon, Bobbi-Lea Dionysius,
Ferenczy Gábor, Muhi András, Vladucz Zoltán
Co-producer: Axel Grigor
Operatőr: Vladucz Zoltán
Vágó: Mógor Ágnes (HSE), Shih -Yin Judy
Zeneszerző: Balázs Ádám, Csont István
Hangmérnők: Alicia Butterworth, Mel Bertram
Producer munkatársa: Sarah Hope, Amelia Paxman, Gilberto Roque, Jemma Potgieter
Drón operatőr: Roberts Klēpis